Kwas hialuronowy – właściwości i zastosowanie

0
336
views

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje i jest wytwarzana przez nasz organizm. Niestety wraz z wiekiem jego produkcja zaczyna maleć, co zaczyna prowadzić do zmniejszenia nawilżenia i jędrności naszej skóry, na której ostatecznie pojawia się coraz więcej zmarszczek. Co można zrobić, aby temu zapobiec?

Czym jest kwas hialuronowy i za co odpowiada?

Jest to substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Najwięcej kwasu znajduje się w skórze, mazi stawowej oraz w oku. Pewne ilości kwasu znajdują się również w płynach ustrojowych, ścianach naczyń krwionośnych czy w tkance łącznej.

Głównym zadaniem kwasu hialuronowego jest prawidłowe nawilżanie i ujędrnianie naszej skóry, które wynika z właściwości wiązania wody przez kwas. Każdego dnia znaczne ilości kwas, znajdujące się w naszej skórze, ulegają rozpadowi i zastąpieniu przez nowe. Proces ten trwa przez całe życie, lecz wraz z wiekiem spada liczba kwasu, który znajduje się w skórze, przez co ta się starzeje.

Obecnie coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz. Jest to popularny zabieg medycyny estetycznej (mezoterapia), gdzie wstrzykuje się go bezpośrednio do skóry. Może być też dostarczany w formie tabletek lub kremów.

Właściwości kwasu hialuronowego:

  • wygładza skórę poprzez wypełnianie wolnych przestrzeni w naskórku,
  • ogranicza powstanie przebarwień, poprawia elastyczność skóry,
  • odpowiada za właściwie nawilżenie skóry,
  • opóźnia procesy starzenia się skóry,
  • poprzez obecność w mazi stawowej odpowiada za jego ochronę i mobilność,
  • brak kwas hialuronowego w stawie skutkuje jego stopniowym zwyrodnieniem i spadkiem mobilności,
  • znajdujący się w gałce ocznej kwas odpowiada za prawidłowe transportowanie substancji odżywczych do oka.

Skąd otrzymujemy kwas hialuronowy?

Dawniej kwas pozyskiwano z tkanki zwierzęcej (skóra rekina, gałki oczne  bydła), jednak dość trudny proces produkcji czystego kwasu skutkował później reakcjami alergicznymi. Obecnie w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia alergii pozyskuje się kwas z specjalnych szczepów bakterii z rodzaju streptococcus equi.
Niestety nawet najlepszej jakości zabiegi kosmetyczne oraz medycyny estetycznej nie zapewnią naszej skórze pięknego i młodego wyglądu. Zabieg mezoterapii należy powtarzać przynajmniej 2-3 razy w roku, a jego skuteczność zależy od indywidualnych predyspozycji. Z kolei przyjmowanie go w formie tabletek pozwoli odżywić skórę na całym ciele, a nie tylko w miejscu zabiegu. Być może warto rozważyć jego przyjmowanie, nie tylko ze względu na opóźnienie procesów starzeniowych skóry, ale i pozostałych pozytywnych właściwości dla całego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here