Herbata oolong – jej zalety dla naszego zdrowia

0
477
views

Najpopularniejszą a zatem najczesciej pijaną przez nas herbatą jest herbata czarna. Tuż za nią plasuje się herbata zielona, a ostatnimi czasy coraz chętniej wybierane przez klientów różne herbaty smakowe. Jeśli chcemy sięgnąć po zdrowie powinniśmy częściej pić herbatę oolong lub ulung.

Jak wygląda proces tworzenia herbaty?

Tradycyjna czarna herbata wymaga kilku etapów, aby udało się z niej zaparzyć wywar o przyjemnym zapachu i smaku oraz o atrakcyjnym kolorze. Aby tak się stało liście herbaty muszą zwiędnąć, zostać poddane fermentacji (utlenieniu), a następu wysuszeniu. Dzięki temu w liściach herbaty dochodzi do powstania specyficznych związków smakowych, zapachowych i barwników. Czym byłby herbata bez swojego smaku i aromatu? W przypadku zaś herbaty zielonej, proces jej produkcji jest prostszy, gdyż polega wyłącznie na osuszeniu listków zaraz po zerwaniu. Powoduje to, że herbata traci bardzo mało cennych związków.

Bardzo podobnie wygląda proces produkcji herbaty oolong, która poddawana jest częściowemu lub niepełnemu utlenieniu (fermentacji). Zachowuje tym samym wiele cennych składników i właściwości odżywczych. Warto nadmienić, że dostępna jest w wielu odmianach smakowych oraz aromatycznych.

Herbata oolong (ulung) właściwości, odchudzanie

Herbata oolong pochodzi z Chin oraz Tajwanu, zawiera szereg związków: polifenole, katechiny, kofeinę, karotenoidy, flawonoidy, witaminy C, E oraz składniki mineralne (cynk, selen, fluor).

Dzięki zawartości różnych składników picie herbaty wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Zmniejsza ryzyko wielu chorób (niedokrwiennej serca, nowotworowej, cukrzycy, nadciśnienia, osteoporozy). Wpływa także korzystnie na nasze zęby oraz higienę jamy ustnej. Najważniejszym działaniem herbaty jest wspieranie metabolizmu tłuszczów w naszym organizmie, dlatego ta często jest wykorzystywana w dietach odchudzających.

Herbata oolong posiada wiele pozytywnych właściwości, które w ogromnej mierze zależą od jej procesu produkcji. W ten sposób herbata łączy w sobie zalety herbaty czarnej oraz zielonej. Jeśli pijemy dużo herbaty, bądź jeszcze nie zaczęliśmy powinniśmy rozważyć picie właśnie oolonga.

Źródło: dietoporady.pl/oolong-czarny-smok-wsrod-herbat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here