Cukrzyca w czasie ciąży

0
363
views

Do diabetologa udajemy się wówczas, gdy mamy problem z cukrzycą. Wiele kobiet nie zdawała sobie sprawy, że problem cukrzycy pojawia się również w czasie ciąży. Jak poradzić sobie z cukrzycą ciążową?

Lekarzem prowadzącym jest ginekolog-położnik

Ginekolog prowadzący ciążę po wykonaniu typowego wywiadu lekarskiego powinien zlecić dalsze badania, przede wszystkim badanie poziomu cukru we krwi. Czy zauważyłaś jakieś objawy u siebie? Nieustanne zmęczenie, wzmożone pragnienie, a także częste oddawanie moczu? Nie każda kobieta w czasie ciąży boryka się z cukrzycą, gdyż ta dotyczy zaledwie kilku procent kobiet w stanie błogosławionym. W przypadku wykrycia choroby cukrzycy ciążowej w celu dalszego leczenia ginekolog powinien skierować kobietę do diabetologa.

Czego spodziewać się po wizycie u diabetologa?

Informacja o cukrzycy może okazać się nieco przytłaczająca, gdyż wiąże się ze strachem oraz tym, że sama choroba bywa bardzo uciążliwa i niewygodna dla codziennego funkcjonowania. Lekarz diabetolog na początku powinien uspokoić pacjentkę oraz poinformować jak obsługiwać glukometr, jak często robić pomiary oraz jakiej diety należy przestrzegać.

Jak dotąd nie udało się zbadać przyczyn, które powodują, że dochodzi do cukrzycy ciążowej. Oczywiście jest znany cały mechanizm powstawania, że odpowiedzialna za niego jest gospodarka hormonalna, która zmienia się diametralnie w czasie ciąży. Lecz jak póki co nie wynaleziono skutecznego leku, który przywracałby wszystko do normy i pozwalał kobietom na normalne funkcjonowanie. Kluczowe jest przede wszystkim trzymanie się prawidłowej diety, która będzie uniemożliwiać utrzymywanie się zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, co jest niebezpieczne dla przyszłej mamy oraz oraz dziecka.

Bardzo ważne są regularne wizyty lekarskie oraz zgłaszanie wszelkich objawów, które mogły by być niepokojące. Ponieważ wczesne wykrycie cukrzycy pozwoli skutecznie uniknąć powikłań i możliwych wad rozwojowych płodu. Cukrzyca kończy się krótko przed lub po porodzie, związana jest z zaburzeniem przyswajania węglowodanów. rel=nofollow

Źródło zdjęcia: jules:stonesoup via Foter.com / CC BY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here